A cukorbetegség és a súly
A cukorbetegség napjaink egyik leggyakoribb kórja, mely emberek millióit érinti világszerte. Két típusát különítjük el, az 1-es illetve a 2-es típust.
A cukorbetegség egy anyagcsere rendellenesség, amelynek során a cukor sejtekbe jutása válik akadályozottá. Az egyes típus esetében az inzulin termeléséért felelős hasnyálmirigysejtek egyszerűen nem működnek. Így ez a hormon nem képes ellátni a feladatát, mely a glükóz sejtekbe juttatása lenne. Hogy a beteg életben maradhasson, kénytelen ezt az anyagot kívülről bevinni, injekció formájában.
A kettes típusú cukorbetegség gyakoribb, mint az egyes. Ebben az esetben az anyagcserezavart nagymértékben befolyásolja a beteg életmódja, az étkezési szokásai, és a mozgáshiány. Ilyenkor a betegség fokozatosan alakul ki, és nem is jár feltétlenül a hasnyálmirigy inzulintermelésének teljes leállásával. Azonban ebben az esetben is sürgős kezelést igényel az állapot, hiszen kezeletlen esetben számos, esetleg végzetes szövődménnyel kell számolni. Azt kevesebben tudják, hogy a súlyos szövődmények oka az erek állapotának romlása, ami azonban magával hoz egy sor másik szövődményt is, mint a szívroham, a stroke, a trombózis, vagy a halálos tüdőembólia.
A szervezet inzulinigénye egyenes arányban áll a testsúllyal. Minél nehezebb valaki, annál nagyobb mennyiségben van szüksége erre a hormonra, hogy a szervezet cukorfelvétele, és hasznosítása megfelelő legyen. A túlságosan magas súly, és természetesen a túlságosan alacsony is elősegíti a betegség kialakulását.
Súlyingadozás cukorbetegséggel
Mivel a testsúly szoros összefüggésben van az inzulinigénnyel, így annak változásai feltétlen figyelmet követelnek a betegek részéről. Az egyes típusú betegek esetében ráadásul nem csak az inzulin mennyiségét kell változtatni súlygyarapodás, vagy súlyvesztés esetén, hanem a szénhidrát adagokat is.
Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa elmondta, hogy a kettes típusú cukorbetegségnél a komolyabb gondot a súlygyarapodás jelenti. Ez ugyanis tovább rontja a beteg állapotát, magasan megnövelve a szövődmények kialakulásának esélyét. Természetesen ennek megfelelően, ha a beteg súlyt veszít, az pozitívan hat a betegség kezelésére is, sőt, egy új tanulmány alapján akár az is elérhető, hogy a cukorbetegség kettes típusa klinikailag megszűnjön – de ez természetesen igen nagy orvosi odafigyelést és a beteg részéről is erős elhivatottságot igényel.
Abban az esetben, ha valaki cukorbeteg, a súlyára különösen erősen figyelnie kell. Sajnos az ajánlások ellenére sokan nem mozognak, és a táplálkozásukon sem változtatnak, ami rohamosan rontja az állapotukat. A gyógyszeradagok változtatásával a súlygyarapodást az orvosnak mindenképpen követnie kell, így tehát a betegek rendszeres kontrollvizsgálata elengedhetetlenül szükséges.
Mit tehet az orvos?
A súlygyarapodással akár soron kívül is érdemes felkeresni a diabetológust, hiszen a minél gyorsabb reakció ebben az esetben is fontos. A vizsgálatok után a szakember dönthet a gyógyszeradagok emelése mellett, esetleg más készítmények alkalmazását is javasolhatja. Azonban mindenképpen felhívja a beteg figyelmét a megfelelő táplálkozás és a mozgás fontosságára a betegség kezelésében. Ehhez természetesen segítséget is igénybe lehet venni, ezekkel a lépésekkel azonban segíthetünk magunkon, és elérhetjük, hogy szervezetünk könnyebben viselje a megterhelő betegséget.