Az első menstruáció
A lányoknál 12-14 éves korban megjelenik az első menstruációs vérzés. Azt azonban érdemes tudni, hogy a ciklus az első időszakában rendszertelen lehet, sőt, az is előfordulhat, hogy 1-2 vérzés ki is marad. Ettől természetesen nem kell megijedni, hiszen egy kis idő szükséges a hormonok „beállásához”. Rendszertelen menstruációnak nevezzük azt, ha túl rövid (<21 nap) túl hosszú (>35 nap) a ciklus, illetve a vérzés a normálisnál több, illetve kevesebb. Amennyiben a fiatal lánynál már hosszabb idő után sem áll be a normál menstruáció, úgy érdemes gyermek nőgyógyász mellett gyermek endokrinológushoz fordulni, mivel akár hormonzavar is állhat a probléma hátterében.
Pajzsmirigyzavar- kis szerv, nagy gond
A pajzsmirigyzavar igen gyakran okoz menstruációs panaszokat mind a felnőtteknél, mind a gyermekeknél. Éppen ezért fontos ilyen esetekben a pajzsmirigy funkciók ellenőrzése: azaz a TSH (agyalapi mirigy hormon), a pajzsmirigy hormonok, vagyis a trijódthyronin (T3), tiroxin (T4) és az pajzsmirigy ellenes antitestek (anti-ATPO, anti-TGL) vizsgálata.
Érdemes tudni, hogy a fiatal lányoknál előforduló pajzsmirigyzavar legtöbbször autoimmun eredetű, melynek következtében általában a szerv alulműködése figyelhető meg (gyermekkorban még igen ritka a pajzsmirigy túlműködése). Ekkor a beteg gyógyszeres kezelésre szorul, melynek során pótlásra kerül a hiányzó hormon- mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa.
Főbb tünetei: menstruációs zavarok, fáradékonyság, fokozott alvásigény, túlsúly, depressziós hangulat, koncentrációs zavarok, csökkent hidegtűrés, székrekedés
IR, PCOS- gyermekeknél is jelentkezhet
A teherbe esési nehézségek kapcsán igen gyakran előkerül az inzulinrezisztencia (IR) és a policisztás ovárium szindróma (PCOS). Nem is csoda, hiszen a két állapot igen negatív hatást gyakorol a hormonháztartásra, kiváltképp a nemi hormonok szintjére- ezáltal befolyásolják a menstruációs ciklust. Ekkor az LH/FSH egyensúlya felborul, a tesztoszteron szintje megemelkedik, a progeszteron mennyisége lecsökken. Mivel a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a nőivel szemben, nem alakul ki domináns tüsző, a tüszőrepedés nem történik meg- helyette kisebb-nagyobb ciszták keletkeznek a petefészkekben (ez az állapot a PCOS). A betegség fő tünete a menstruációs zavar, és hátterében az inzulinrezisztencia áll. A diagnózishoz nőgyógyászati vizsgálaton kívül vérvételre van szükség, köztük terheléses cukorvizsgálatra, az inzulin értékeket is figyelembe véve. Amennyiben kóros állapot áll fenn, úgy személyre szabott diétára, rendszeres testmozgásra és gyógyszeres kezelésre van szükség.
Főbb tünetei: menstruációs zavarok, fokozott szőrösödés, túlsúly, aknék
Dr. Tar Attila hozzátette, hogy előfordulhat, hogy pszichés ok áll a probléma hátterében. A fiatal lányoknál ugyanis a kóros soványság (anorexia nervosa) szintén járhat menzesz zavarral, illetve annak teljes elmaradásával.